Jak wybrać baterię do laptopa?

2021-03-12
Jak wybrać baterię do laptopa?

Bateria w Twoim laptopie nie trzyma tak długo jak kiedyś i ogranicza Cię to w pracy? Jeśli tak, to znak, że nadszedł odpowiedni moment na wymianę akumulatora w laptopie. Dzięki temu będziesz mógł ponownie korzystać z urządzenia bez ograniczeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

1- Jak wyszukać baterię do laptopa w sklepie internetowym?

2- Gdzie znajdziesz numer seryjny Twojej baterii i model laptopa?

3- Co jest ważne przy doborze baterii (napięcie oraz pojemność)?

Nie chce Ci się szukać baterii lub nie udało Ci się jej znaleźć? Napisz do nas mejla lub na czacie, podając numer seryjny baterii albo model laptopa, a my wyślemy Ci jak najszybciej link do odpowiedniego akumulatora. Możesz też dołączyć zdjęcie tabliczki znamionowej baterii czy laptopa, a  oznaczenie odczytamy sami.

1- Jak wyszukać baterię do laptopa w sklepie internetowym? Jest to na szczęście łatwe – wystarczą 3 kroki!

a) wpisz do wyszukiwarki kompatybilność (czyli numer seryjny baterii lub model laptopa)

b) w wynikach wyszukiwania kliknij baterię i upewnij się, że zawiera ona poszukiwaną kompatybilność

c) sprawdź napięcie baterii (wyjmij ją), przy czym dozwolona tolerancja to 0,4 V (np. 10,8 V = 11,1 V czy 14,4 V = 14,8 V). Napięcie sprawdzaj zawsze na baterii, nigdy na laptopie.

Ewentualnie możesz porównać jeszcze pojemność akumulatora do laptopa. Im wyższa, tym laptop dłużej będzie pracował na jednym naładowaniu. Pojemność nie wpływa zatem na to, czy bateria będzie działać. Proste, prawda? Jeżeli chcesz zgłębić swoją wiedzę, czytaj dalej.

2- Gdzie znajdziesz Twój numer seryjny baterii i model laptopa?

a) Numer seryjny baterii znajduje się zawsze bezpośrednio na niej.

Wyjmij baterię z laptopa, a numer znajdziesz na tabliczce znamionowej. Każdy producent laptopów tworzy inny format numerów seryjnych. Zazwyczaj numer seryjny akumulatora zaczyna się od: Model NO, S/N (serial number), Battery Pack, Product ID, Model, TYPE, jednak czasami jest podany po prostu sam numer seryjny.  

Kilka wybranych przykładów numerów seryjnych najpopularniejszych producentów laptopów:

Baterie do laptopa Acer: AL12A32, AS10D31, AC14B3K

Baterie do laptopa Apple MacBook: 020-7376-A, A1406, A1342

Baterie do laptopa Asus: A31N1319, A32-K52, A41-X550A

Baterie do laptopa Dell: M5Y0X, MR90Y, J1KND

Baterie do laptopa Fujitsu Siemens: FMVNBP213, 441681700034, FPCBP250

Baterie do laptopa HP / Compaq: 807611-131, HSTNN-LB72, MU06, TD06

Baterie do laptopa Lenovo / IBM: FRU 92P1139, 45N1001, 42T4795, ASM 92P1140, L11S6Y01

Baterie do laptopa Samsung: AA-PL2VC6B/E, AA-PB9NC6B, AA-PL2NC9B

Baterie do laptopa Sony: VGP-BPS13A/Q, VGP-BPS26

Baterie do laptopa Toshiba: PA3399U-2BRS, PA3817U-1BRS  

b) Model laptopa znajdziesz na jego spodzie.

Zazwyczaj wystarczy laptop obrócić i na tabliczce znamionowej będzie podany model. Czasami znajdziesz go pod baterią na laptopie - wystarczy ją wyjąć i model odczytać bezpośrednio z laptopa.

3- Co jest ważne przy doborze baterii do laptopa (napięcie oraz pojemność)?

Jeżeli, dzięki wyszukiwarce, znalazłeś już baterię, która zawiera numer seryjny Twojego oryginalnego akumulatora lub model laptopa, wystarczy sprawdzić jeszcze 2 parametry:

a) Napięcie baterii do laptopa

Większość baterii do laptopów ma napięcie 10,8 V (lub 11,1 V – są one zgodne) oraz 14,4 V (lub 14,8 V – są one zgodne). Napięcie może się zatem różnić aż o 0,4 V i będzie działać prawidłowo.

Zdarza się, że producent laptopów wprowadzi na rynek tę samą baterię o dwóch różnych napięciach, np. 10,8 V i 14,4 V (różnica napięć wynosi więcej niż 0,4 V i bateria nie będzie działać). Dlatego przed zakupem warto sprawdzić napięcie na swojej oryginalnej baterii.

Pamiętaj, że nawet różnica powyżej 0,4 V nie może nigdy uszkodzić laptopa czy baterii. W najgorszym przypadku urządzenia nie będą kompatybilne i laptop będzie baterię ignorować.

b) Pojemność baterii

To ostatni parametr, na który warto zwrócić uwagę. Pojemność ogniw definiuje, jak długo laptop będzie działać na jednym naładowaniu. Można to porównać do tankowania paliwa – im więcej paliwa, tym dalej dojedziemy : ).

Pojemność (obojętnie czy wyższa, czy niższa) nie ma żadnego wpływu na to, czy bateria będzie działać w danym modelu laptopa.

Pojemność podawana jest w dwóch jednostkach: mAh i Wh (czyli miliamperogodzina i watogodzina).

Standardowa pojemność baterii to 4400 mAh (48Wh) i taki model zazwyczaj zawiera 6 ogniw. Dla najpopularniejszych baterii oferujemy także opcje o wyższej pojemności, którą można osiągnąć dołączeniem dodatkowych ogniw np. w przypadku pojemności 6600 mAh będzie ich 9. Taka bateria wytrzyma na jednym naładowaniu o 50 % dłużej niż 4400 mAh.

Uwaga, więcej ogniw oznacza większy wymiar baterii! Dodatkowe ogniwa będą umieszczone albo z tyłu (bateria będzie nieco wychodzić poza obudowę laptopa), albo pod spodem (bateria delikatnie podniesie laptop w jego tylnej części). Plusem drugiego rozwiązania jest lepszy przepływ powietrza w laptopie. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie utrudnia pracy.

Większej pojemności nie polecamy dla tych użytkowników, którzy korzystają ze stacji dokującej – może być problem z jej podłączeniem.

Większy wymiar baterii nie dotyczy baterii płaskich (z ogniwami li-polymer), które wkłada się po odkręceniu tylnej obudowy laptopa.  

I to już wszystko w kwestii odpowiedzi  na pytanie, jak wybrać baterię do laptopa. Mamy nadzieję, że teraz znalezienie odpowiedniego akumulatora pójdzie Ci szybko i sprawnie.

 

pixel