Jak zainstalować dodatkowy dysk SSD do laptopa?

2017-08-24
Jak zainstalować dodatkowy dysk SSD do laptopa?

W poprzedniej części powiedziałem Wam, że można umieścić SSD w laptopie, w którym miejscu i jak wybrać odpowiedni dysk. Teraz czas przystąpić do dzieła 

Przed konfiguracją

Na początek ostrzeżenie. Jeśli robicie to samodzielnie, a nie macie zbyt dużego doświadczenia komputerowego, najpierw zróbcie pełną kopię zapasową komputera. Licho nie śpi i lepiej dmuchać na zimne.

Kiedy już przystępujecie do konfiguracji sprzętu, najprościej będzie, jeśli zainstalujecie system operacyjny na dysku SSD całkiem od nowa. Nadpisanie go w przypadku mniejszego dysku może się okazać żmudnym i upierdliwym procesem.

Instalowanie SSD

Najłatwiejsza część całej zabawy to usunięcie istniejącego dysku HDD i instalacja dysku SSD. W większości laptopów wnęka dysku twardego jest bardzo łatwa w obsłudze, więc po prostu ją otwórz, odłącz kabel SATA od istniejącego dysku twardego, wysuń go i umieść SSD na swoim miejscu.

Po wykonaniu tej czynności uruchom i zainstaluj system operacyjny, aby upewnić się, że wszystko działa, zanim jeszcze dojdziesz do wnęki optycznej.

Wymiana wnęki optycznej

Ta część może i prawdopodobnie będzie trochę trudniejsza niż wymiana dysku twardego. Da się go jednak wykonać używając standardowych narzędzi do konserwacji komputera. Dobrze, żebyś przy tym miał wydrukowane odpowiednie rozdziały instrukcji obsługi komputera albo żebyś miał do dyspozycji inny komputer, na którym będziesz mógł to sprawdzić.

Samo usunięcie napędu optycznego nie powinno być skomplikowane. Najczęściej wystarczy otworzyć otwór serwisowy, wyjąć jedną śrubę i wysunąć napęd. Nieco trudniej będzie przy napędzie szczelinowym, ale też do przejścia. Pamiętaj, że napęd optyczny powinien wysuwać się gładko. Nie używaj przy tym siły. A kiedy już wyjdzie, odłóż go w bezpieczne miejsce.
Teraz w oprawie dysku twardego zainstaluj stary dysk twardy. Nie powinieneś mieć problemów z jego wsunięciem, a następnie przymocowaniem za pomocą czterech śrub na spodzie kadłuba. Upewnij się tylko, że połączenie między HDD a złączem SATA jest bezpieczne. I łagodnie obchodź się ze złączem SATA podłączając je do obudowy z płytą główną – to delikatne miejsce. Kiedy już podłączyłeś napęd, dokręć wszystkie śrubki i zamknij całość.

Jeśli napęd optyczny ma wymienną płytę czołową, możesz ją zdjąć i użyć jako „maskę” otworu z boku laptopa. U mnie przy jej montażu świetnie się sprawdziła taśma izolacyjna.

Teraz uruchom komputer, aby skonfigurować nowy dysk.

Konfigurowanie

Jeśli cały system operacyjny zainstalujesz na dysku SSD, nie będą Ci już potrzebne wszystkie te foldery, które masz na dysku twardym. Zapewne jednak będziesz chciał skopiować profil użytkownika i ustawienia aplikacji. W Windowsie to ogarnąłem, ale przyznam Wam się, że nie wiem, jak jest iOS, więc jeśli ktoś z Was bawił się w ten sposób z MacBookiem, to piszcie w komentarzach. Ale wróćmy do Windowsa.

Jak już utworzysz konto w ramach nowej instalacji, skopiuj wszystko ze starego dysku w systemie Windows po utworzeniu konta w nowej instalacji skopiuj wszystko z starego dysku z folderu Users” (zwykle C:users). Jeśli wolisz zacząć od nowa, możesz szukać folderów aplikacji tylko w przypadku niektórych programów.

Aby zwolnić trochę miejsca na dysku pamięci masowej, możesz kontynuować i usuwać wszystkie pliki systemu operacyjnego, których nie potrzebujesz. Oczywiście, zanim zaczniesz usuwać, na wszelki wypadek upewnij się, że masz wszystko z kopii zapasowej na zewnętrznym dysku.

Konfigurowanie folderów użytkownika

Jeśli pozbyłeś się niepotrzebnych folderów, zyskujesz większą swobodę w konfigurowaniu dysku. Zalecam w tym momencie skonfigurowanie folderu dla każdego użytkownika w katalogu głównym napędu, a następnie udostępnianie ich dokumentów, muzyki, zdjęć, plików wideo, plików do pobrania i zapisanych folderów na tym dysku.

Aby przenieść bieżące foldery, kliknij nazwę użytkownika w menu startowym, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy dowolne foldery, które chcesz przenieść, i wybierz właściwości. Wybierz kartę lokalizacji, a następnie wybierz „przenieś”. Wpisz lokalizację na dysku twardym i połącz foldery. Do konfigurowania lokalizacji zapisu na dysku SSD i na dysku twardym można także używać biblioteki systemu Windows 7.

Korzystanie ze starego napędu optycznego

W wielu przypadkach możesz korzystać z wymontowanego napędu optycznego poza komputerem przenośnym. Niektóre firmy oferują do tego odpowiednie złącza, opakowania itd. Ale uzyskana po wymianie dodatkowa przestrzeń na dwóch dyskach powoduje, że bardzo rzadko potrzebujesz nośników optycznych. Sam system możesz zainstalować przecież z USB, a większość oprogramowania – pobrać z sieci.

I tyle! Ktoś podejmie to wyzwanie?

pixel