Jaka klawiatura do laptopa?

2020-11-25
Jaka klawiatura do laptopa?

Dokonując zakupu laptopa, przyszli użytkownicy sprzętu zwracają uwagę przede wszystkim na parametry takie jak częstotliwość taktowania procesora, ilość pamięci RAM, pojemność dysku lub rodzaj karty graficznej. Niezwykle ważna jest jednak także klawiatura, ponieważ to właśnie z nią posiada się bezpośrednią interakcję podczas pracy z laptopem. Sposób działania klawiszy wpływa na poprawę komfortu. Jakimi cechami powinna charakteryzować się dobra klawiatura do laptopa? Co warto wiedzieć na temat tego elementu komputera?

Układ klawiszy w klawiaturze dedykowanej dla laptopa

Producenci laptopów bardzo często zmuszeni są do korzystania z innych rozwiązań od tych, które stosowane są w klawiaturach komputerów stacjonarnych. Oczywiście wynika to z mniejszych wymiarów samego sprzętu. Szczególnie widoczne jest to w laptopach o wielkości matrycy wynoszącej 13 cali lub mniej. W takim przypadku zdarzyć może się mniejsza liczba rzędów klawiszy. W celu ograniczenia liczby przycisków stosowane jest rozwiązanie polegające na wywoływaniu określonych funkcji, poprzez wciśnięcie określonej kombinacji. Wraz z rzędem klawiszy funkcyjnych F1-F12, umieszczane są zwykle funkcje specjalne, takie jak regulacja jasności ekranu, sterowane mediami lub głośnością. W celu ich użycia, użytkownik musi zastosować klawisz Fn, który musi być wciśnięty równocześnie z klawiszem funkcyjnym. W przypadku klawiatur stosowanych w laptopach, napotkać można także niepełnowymiarowe klawisze. Dotyczy to funkcji shift, enter lub backspace.

Parametry techniczne klawiatury

Wygoda korzystania z klawiatury jest niezwykle istotnym elementem, w szczególności dla osób, które wiele czasu poświęcają na pracę z laptopem. Warto zwrócić uwagę między innymi na jej elastyczność, czyli tendencję do uginania się pod zwiększonym naciskiem. Klawiatura nie powinna zapadać się pod zwiększonym naciskiem na klawisz, bowiem sygnalizuje to nienajlepszą jakość takiego produktu. Ważny jest również skok klawiszy, czyli droga, którą musi przebyć przycisk ze stanu spoczynku do pełnego wciśnięcia. Niski skok klawiszy zwykle stosowany jest w przypadku klawiatur znajdujących się w smukłych laptopach. Wygoda pisania uzależniona jest tu głównie od indywidualnych preferencji konkretnych użytkowników. Dla niektórych zbyt niski skok, może bowiem powodować brak pewności, czy klawisz został już wciśnięty. W konsekwencji mogą pojawiać się literówki.

Na jakie elementy zwracać uwagę przed dokonaniem wyboru?

Decydując się na określony model klawiatury, należy zwrócić uwagę na ułożenie klawiszy. Poszczególne przyciski mogą charakteryzować się ułożeniem wyspowym, czyli posiadać dodatkową przestrzeń pomiędzy nimi. Takie rozwiązanie posiada dostępna w ofercie sklepu internetowym przenosne.pl klawiatura laptopa do HP PROBOOK 4530S, 4730S (RAMKA). Efekt wizualny w tym przypadku jest bardzo korzystny, choć dla części osób wygodniejszym rozwiązaniem może być zastosowanie klawiatury z większymi przyciskami i mniejszymi odstępami pomiędzy nimi. Dla takich użytkowników dobrze sprawdzi się klawiatura laptopa do ACER ASPIRE 5235, 5735, 5735Z. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie podświetlenia. Warto podkreślić, że będzie ono działać tylko wtedy, gdy oryginalna klawiatura posiada taką funkcję. Najlepiej sprawdzi się podświetlenie umieszczone pod klawiszami. Dzięki temu użytkownik zyskuje możliwość korzystania z klawiatury nawet przy niskim oświetleniu. Podświetlenie zostało zastosowane między innymi w klawiaturze laptopa do LENOVO Y480, której producentem jest firma Movano. W różnych modelach inaczej rozwiązana została także kwestia związana z umieszczeniem klawiatur numerycznych. W mniejszych laptopach zazwyczaj nie mieści się ona w formie pełnowymiarowej. Najpopularniejszy format 15.6”, często posiada pełną klawiaturę numeryczną, która stanowi bardzo przydatny element do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi i znacząco zwiększa komfort i szybkość wykonywanych czynności. Tak jest między innymi w klawiaturze laptopa SONY VAIO SVE15 (numeryczna).

Wysokiej jakości klawiatury do laptopa

Wysokiej jakości klawiatury do laptopa nabyć można w ofercie sklepu internetowego przenosne.pl. Asortyment zawiera produkty znanych i cenionych marek, które gwarantują wysoką niezawodność i funkcjonalność. Klienci mogą wybrać spośród takich producentów, jak Acer, Asus, Apple, HP, Lenovo, Samsung, Dell Fujitsu, Sony oraz Toshiba. Produkty cechują się bardzo dobrą jakością wykonania. Dzięki temu pomimo wymagającej eksploatacji, świetnie sprawdzają się w każdych warunkach. Klawiatury są również bardzo wygodne. Z powodzeniem wykonywać można na nich różnego rodzaju zadania. Nie bez znaczenia pozostają również aspekty wizualne. Produkty są bardzo dobrze komponują się w zestawieniu z każdym laptopem. Każdy model gwarantuje pełną kompatybilność i poprawne działanie z określonym sprzętem. Bezpieczna i komfortowa praca z całą pewnością zostanie doceniona przez każdego użytkownika sprzętu komputerowego. Warto zadbać o wysokiej jakości klawiaturę, bowiem to właśnie ten element jako jeden z kluczowych, wpływa na wygodę codziennego korzystania z laptopa.

pixel