Poradnik jak wyczyścić laptopa krok po kroku

2017-01-03
Poradnik jak wyczyścić laptopa krok po kroku

Dziś – tak jak obiecałam – garść porad, jak czyścić laptopa. Jak każdy sprzęt, powinien być utrzymywany w czystości. Inaczej nie tylko szybko stracilibyśmy przyjemność korzystania z niego, ale też narazilibyśmy go na szkody, o których pisałam niedawno. Tak więc chociaż mam koleżanki (nie wiem, czemu najczęściej to koleżanki), których monitory i klawiatury się lepią od brudu, ja do takich „brudasów” nie należę. Oto instrukcja, jak wyczyścić laptopa domowym sposobem.

Co jest Ci potrzebne do czyszczenia laptopa?

• ściereczka z mikrofibry

• patyczki do uszu

• środek czyszczący do laptopów lub po prostu woda

• sprężone powietrze

• śrubokręty – małe krzyżaki do odkręcenia pokrywy, jeśli chcecie czyścić sprzęt w środku

Krok pierwszy

Wyłącz laptop i odłącz go od prądu. Bez dyskusji. Mycie włączonego sprzętu może spowodować jego nieodwracalne uszkodzenia. Zaleca sie także wyciągnięcie baterii, choć nie jest to konieczne.

Krok drugi – czyszczenie ekranu laptopa

Na początek wytrzyj ekran. Użyj do tego ściereczki z mikrofibry (im bardziej miękka, tym lepiej). Jeśli jest tylko zakurzony, wystarczy sama ściereczka. Jeśli jednak na ekranie są jakieś trwałe zabrudzenia i plamy, skorzystaj z przeznaczonego dla laptopów środka czyszczącego lub po prostu zamocz kawałek ściereczki w odrobinie wody i dobrze wyciśnij, a następnie przetrzyj ekran mokrą częścią i wytrzyj do sucha suchą częścią ściereczki.

Moja rada: środek czyszczący do laptopów, który najczęściej jest w spray’u, lepiej rozpylić na ściereczkę niż bezpośrednio na ekran komputera; podobnie z wodą – niech znajdzie się tylko na ściereczce, i to dobrze odciśniętej. Musisz zwracać uwagę, aby żaden płyn nie kapał na klawiaturę, bo to może uszkodzić cały laptop.

Krok trzeci – czyszczenie klawiatury laptopa

Bardzo dokładnie wyczyść klawiaturę. Najpierw po prostu obróć ją do góry nogami i delikatnie, ale dokładnie wytrzep zawartość. W jej zakamarkach gromadzi się najwięcej kurzu, brudu, okruszków i różnego rodzaju paprochów, które dostają się pod klawisze w czasie używania sprzętu. Do czyszczenia klawiszy posłuży Ci ta sama ściereczka, którą czyściłeś ekran – używaj jej w ten sam sposób. Do wyczyszczenia przestrzeni między klawiszami świetnie sprawdzą się patyczki do uszu. Nie zapomnij przy tej okazji dokładnie umyć panel dotykowy laptopa.

Moja rada: do czyszczenia klawiatury świetnie sprawdza się też sprężone powietrze, jednak aby nie wepchnąć brudnej zawartości jeszcze głębiej, trzeba ją trzymać pod takim kątem, aby wydmuchiwane okruszki mogły swobodnie wypaść.

Krok czwarty – jak czyścić myszkę

Jeśli używasz myszki, też powinieneś poświęcić jej trochę czasu. Zanim zaczniesz czyszczenie, odłącz ją od laptopa, a następnie dokładnie umyj za pomocą ściereczki, zwracając uwagę na miejsca szczególnie zabrudzone. Nie zakładam, że ktoś jeszcze używa mechanicznych myszek kulkowych, ale jeśli tak, to kulkę trzeba z myszki wyjąć, umyć w ciepłej wodzie i pozostawić do wyschnięcia. Myszki laserowe myjemy bez rozkładania, zachowując ostrożność w okolicy lasera.

Krok piąty – jak oczyścić układ chłodzenia w laptopie

Tu przechodzimy do bardziej skomplikowanej kwestii, więc jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej zwróć się z tym do profesjonalnego serwisu. Chodzi o czyszczenie układu chłodzenia w laptopie, które nie wymaga jego rozkręcania, ale większa szansa, że go wyczyścimy, jeśli otworzymy sprzęt. Jeśli więc czujesz, że laptop jest podczas pracy cieplejszy niż zwykle albo pracuje głośniej, to znak, że w układzie chłodzenia nagromadził się kurz.

Jak wyczyścić układ chłodzenia w laptopie? Trzeba – jak wyżej – wyłączyć go i odłączyć od źródeł zasilania. Następnie odszukaj na obudowie kratki z wylotem gorącego powietrza i przedmuchać je sprężonym powietrzem. Jeśli kurzu nie było wiele, to powinno wystarczyć. Ale jeśli zgromadziło się go dużo, wówczas strumień sprężonego powietrza może przesunąć brud w głąb laptopa, co skończy się zablokowaniem łopatek wentylatora. Dlatego właśnie, jak wspomniałam, najlepiej wymontować cały układ chłodzenia i wyczyścić go poza laptopem. W tym celu trzeba laptop rozkręcić i delikatnie przedmuchać układ chłodzenia lub ręcznie (też sprawdzą się patyczki do uszu) oczyścić jego elementy. Warto też przy tej okazji wymienić taśmy termoprzewodzące.

Na koniec jeszcze o innym rodzaju czyszczenia – pamiętaj, żeby od czasu do czasu robić porządki w samym softwarze: usuwaj niepotrzebne pliki, odinstalowuj zbędne aplikacje, opróżniaj kosz. To wszystko razem wzięte ma ogromny wpływ na to, aby laptop pracował szybciej i służył Ci dłużej.

pixel