4 kroki jak kupować baterię do laptopa?

2018-03-06
4 kroki jak kupować baterię do laptopa?

Kupowanie baterii do laptopa bywa koniecznością. Niestety, to nie jest łatwa sprawa. Oczywiście, można polegać na sprawdzonym sprzedawcy, który nam doradzi i tym samym częściowo weźmie odpowiedzialność za to, co nam sprzedaje. Coraz częściej jednak tego rodzaju zakupy robimy w Internecie, gdzie wybór jest największy, a okazji cenowych – mnóstwo. Jak więc wybrać dobrze? Dziś przedstawię 4 kroki jak właściwie kupować baterię do laptopa.

1. Numer partii, producent i model

Numer partii jest dość kluczowy. To unikalny identyfikator przypisany do danej części po to, by można było jednoznacznie zidentyfikować ją w ramach jednego producenta. Ten numer trzeba znać przed zakupem baterii. Musisz go więc sprawdzić w swoim laptopie (zazwyczaj znajduje się na etykiecie pod spodem), żeby kupić właściwą baterię. Kolejne elementy to marka, czyli np. Sony, Lenovo, Dell, HP itp., oraz model. Model może się jednak składać z więcej niż jednego elementu. Będzie np. Dell Inspiron 5567 i należy to czytać tak, że jest to laptop Dell, będący częścią serii Inspiron i mający numer modelu 5567.

Spokojnie, to tylko brzmi, jakby było skomplikowane. Większość laptopów ma tę informację zapisaną także w systemie operacyjnym. Wystarczy wejść we właściwości komputera i sprawdzić informację o modelu. Z kolei numer partii baterii jest nadrukowany na niej.

2. Natężenie – inaczej pojemność, określana również jako czas pracy akumulatora

Pojemność określa całkowitą ilość energii zgromadzonej w baterii. Im większa, tym dłuższy czas pracy między kolejnymi ładowaniami baterii. Pojemność baterii mierzymy w amperach, czyli jednostkach natężenia prądu elektrycznego. Ampery to objętość elektronów przepływających przez elektrolity na sekundę. Najczęściej używanym systemem zapisu dla baterii elektronicznych jest miliamperogodzina (mAh), przy czym 1000 mAh to równowartość 1 Ah (jednej amperogodziny).

Kupując baterię, powinniście umieć określić, ile mocy będziecie potrzebować. Wszystko zależy od tego, jak często i jak długo używacie swojego laptopa zasilanego przez baterię, a także czy korzystacie z aplikacji, które mają wpływ na czas pracy baterii. To ważne informacje, bo im większa pojemność, tym droższa bateria. A jeśli nie pracujecie na baterii długo i często, nie ma co przepłacać.

3. Napięcie

Napięcie w rozumieniu elektronicznym to różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu lub pola elektrycznego. Od napięcia zależy zdolność energii do wykonania określonej pracy. Jednostką napięcia jest wolt (V). Napięcie może być stałe lub zmienne. W przypadku baterii napięcie jest zawsze stałe. Bateria zawiera cztery unikalne rodzaje pomiarów napięcia. Każdy typ pomiaru napięcia znajdujący się w baterii wpływa na jej żywotność:

  • Napięcie neutralne – napięcie akumulatora przy prądzie zerowym (przy odłączonym akumulatorze).
  • Napięcie nominalne – zakres napięć baterii 3,7 V, 5,2 V, 10,2 V, 12 V itp., który mówi, że istnieje zakres napięcia w zależności od liczby ogniw w akumulatorze; na przykład akumulator 12-woltowy składa się z 6 ogniw i ma napięcie neutralne około 12V.
  • Napięcie ładowania – napięcie akumulatora podczas ładowania.
  • Napięcie rozładowania – napięcie akumulatora podczas rozładowywania; to napięcie jest określane przez stan naładowania i prąd płynący w baterii.

W przypadku baterii do laptopów najczęściej stosowanymi pomiarami napięcia są: 7,2 V, 9,6 V, 10,8 V, 11,1 V i 14,4 V. Ponieważ nie można wybrać pomiaru napięcia dla konkretnego laptopa, musisz wybrać pomiar, który jest najbliższy oryginalnej baterii. Czyli bateria o napięciu 10,8 V będzie bliższa baterii 11,1 V i takie rozwiązanie jest dopuszczalne, ale nie wolno Wam wybrać akumulatora o napięciu 9,6 V, gdy do tej pory miałeś 14,4 V.

4. Moc

Wat to jednostka strumienia energii, jaka przepływa przez baterię. Jest wynikiem iloczynu napięcia i natężenia prądu. Waty pokazują, jaką ilość energii elektrycznej zużywa bateria laptopa. Mierzy się ją w watogodzinach (Wh) poprzez właśnie mnożenie napięcia i natężenia (pojemności) i zwykle zaokrągla w górę.

Oczywiście, można jeszcze wyliczać liczbę ogniw w baterii, bo im wyższa, tym większa pojemność, ale nie będę Wam komplikować życia koniecznością samodzielnego jej wyliczania. Pamiętajcie jednak, żeby zawsze kupować takie urządzenia u sprawdzonych sprzedawców. Ja oczywiście polecam przenosne.pl 

pixel