Czy Twoja ładowarka do telefonu ładuje szybko?

2017-01-17
Czy Twoja ładowarka do telefonu ładuje szybko?

Jak sprawdźić wydajność ładowarki do smartfona?

Jeśli masz podejrzenia, że ładowarka nie ładuje Twojego smartfona właściwie, albo po prostu jesteś ciekawski, są sposoby, żeby to sprawdzić. Ten post dotyczy właścicieli telefonów wyposażonych w Androida, więc miłośników jabłek zapraszam do poczytania innych postów.

Pobierz aplikację monitorującą ładowanie

Zacznijmy od początku. Pierwszy krok, aby dowiedzieć się, czy ładowarka telefonu prawidłowo spełnia swoje funkcje, to pobranie z Google Play fajnej appki Ampere, którą zaprojektowano do mierzenia pracy ładowarki (powinna działać na każdym urządzeniu z Androidem 4.0.3 i wyższym, ale zwróćcie uwagę na listę smartfonów wyłączonych przez producenta z tej usługi; znajdziecie ją tutaj: http://bit.ly/przenosne_ampere).

Zacznij test ładowarki

Kiedy już to zrobicie, otwórzcie i od razu możecie zacząć testować. W tym celu podłączcie ładowarkę do urządzenia i do gniazda lub komputera przez USB. Albo do powerbanku. W każdym razie musi być podłączona do miejsca poboru energii. Najpierw jednak test musi być wykonany przy podłączeniu do gniazda. Podłącz telefon i włącz aplikację. Po około 10 sekundach po lewej stronie ekranu smartfona zobaczysz wyniki pomiarów. Zobaczysz też dwa różne kolory tekstu w aplikacji – pomarańczowy, jeśli urządzenie jest podłączone do ładowania i niebieski (anoda twierdzi, że zielony albo turkusowy, ale dla mnie to niebieski), kiedy nie jest. W tym drugim przypadku będziesz widzieć, ile energii w danej chwili zużywa urządzenie. Wiadomo, że dane będą różne w zależności od liczby włączonych aktualnie aplikacji. Możesz to sobie potestować np. przyciemniając i rozjaśniając ekran. Na pewno zobaczysz różnicę! Ale to tylko uwaga na marginesie.

Aplikacja jest bardzo intuicyjna w obsłudze i na pewno szybko ją opanujesz, podpowiem tylko że przesunięcie ikonki w lewo pokaże Ci wszystkie statystyki baterii (liczby ujemne oznaczają, że bateria się rozładowuje, dodanie – że jest jeszcze naładowana).

Pamiętaj jednak, że jeśli w danym momencie Twój telefon pracuje naprawdę ciężko (masz otwartych bardzo wiele aplikacji) możesz zobaczyć gorsze statystyki baterii, ale nie będzie to wina baterii. Dlatego przy testach najlepiej wyłączyć wszystkie aplikacje, oprócz Ampere.

Przyjrzyj się etykiecie ładowarki

Tak, to ważna rzecz. Na każdej etykiecie ładowarki przystosowanej do urządzeń pod USB znajdziesz maleńki napis „output”, a obok niego informacje techniczne. Zwróć uwagę na poziom mA i odejmij od tej liczby sumę, którą widzisz na wyświetlaczu telefonu w aplikacji Ampere. Np. jeśli masz na ładowarce 1000 mA, to powinniśmy oczekiwać taką moc ładowania minus to, jaką aktualnie pobiera nasz smartfon (w zależności od jasności ekranu) np. 1000mA – 240mA = 760mA.

I to by było na tyle o samym teście za pomocą Ampere. Żeby Was nie zanudzać, za tydzień wrócę z poradami, co zrobić, jeśli ładowarka USB nie ładuje prawidłowo, a więc

Cdn.

pixel