Czy można używać zasilacza samochodowego 12V w samochodach ciężarowych?

2021-08-09
Czy można używać zasilacza samochodowego 12V w samochodach ciężarowych?

Ładowarki samochodowe stały się powszechnie stosowanymi akcesoriami. Zwłaszcza wśród kierowców, którzy spędzają wiele czasu za kierownicą, a ładowanie laptopa podczas podróży to dla nich konieczność. W przypadku samochodów osobowych, wybór zasilacza samochodowego nie jest trudny. Jak natomiast wygląda kwestia wyboru odpowiedniego zasilacza do samochodów ciężarowych? Czy możliwe jest używanie ładowarki o napięciu 12 V? Sprawdzamy!

Zasilacz samochodowy – praktyczne akcesorium dla każdego kierowcy

Każdy użytkownik laptopa musi posiadać do niego odpowiedni zasilacz, który zapewni urządzeniu nieprzerwaną pracę. Z myślą o osobach którym zależy na mobilności i potrzebują sprawnego laptopa również podczas podróży, już wiele lat temu na rynek wprowadzone zostały specjalne zasilacze samochodowe umożliwiające ładowanie urządzenia w trakcie jazdy autem. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownik nie musi już poszukiwać gniazdka elektrycznego, aby naładować swojego laptopa. Wystarczy zawsze trzymać w swoim samochodzie sprawną ładowarkę samochodową! Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne z tego względu, że w obecnych czasach wiele spraw załatwianych jest za pośrednictwem internetu. Przygotowywanie i przesyłanie dokumentów, wniosków czy oferty swojej firmy nie stanowi żadnego problemu. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy sobie możliwość korzystania ze swojego laptopa w dowolnym miejscu. W tym pomogą nowoczesne zasilacze samochodowe, dzięki którym urządzenie nie wyładuje się np. podczas długiej podróży autem.  Kompaktowy zasilacz można łatwo przechowywać w schowku samochodowym, gdzie nie będzie zajmował wiele miejsca.

Jak wybrać odpowiedni zasilacz do samochodu ciężarowego?

Zasilacze samochodowe do laptopa stanowią niezbędne akcesorium wśród kierowców, którzy spędzają za kółkiem wiele godzin i potrzebują sprawnego komputera np. na spotkanie z klientem. Zakup ładowarki do samochodu osobowego jest względnie prostą kwestią, a co w przypadku samochodów ciężarowych? Jaki zasilacz zapewni prawidłowe działanie w ciężarówce? Podobnie jak w przypadku zwykłej ładowarki, również zasilacze samochodowe muszą być kompatybilne z określonym modelem laptopa, a dodatkowo muszą być przystosowane do instalacji w samochodzie. Podczas gdy w pojazdach osobowych najczęściej występuje instalacja o napięciu 12 V, w autach ciężarowych częściej można spotkać się z instalacją 24 V. Czy w tej sytuacji można używać ładowarki samochodowej 12 V? Absolutnie nie! Tak duża różnica w napięciu skutkuje nieprawidłowym działaniem zasilacza, co gorsza, może prowadzić również do uszkodzenia sprzętu. Właściwie dobrana ładowarka o odpowiednim napięciu i natężeniu prądu warunkuje prawidłową pracę i co ważne, jest bezpieczna w użytkowaniu. O tym, jak łatwo dobrać samochodowy zasilacz do laptopa napisaliśmy w tym wpisie.

Jak zatem ładować laptop w samochodzie ciężarowym z gniazdkiem 24 V?

Jeśli w samochodzie zastosowana jest instalacja 24 V, a nasz zasilacz przeznaczony jest do instalacji 12 V, istnieje proste rozwiązanie tego problemu. W takim przypadku należy zastosować przetwornicę, która obniży napięcie z 24 V na 12 V i wówczas można podłączyć ładowarkę z wejściem 12 V. Łatwiej mają użytkownicy laptopów z wtykiem USB-C. Producent zamienników Movano oferuje do samochodów zasilacze z wtykiem USB-C, które są jednocześnie przeznaczone dla gniazdek samochodowych 12 V i 24V. W ofercie sklepu Przenosne.pl dostępne są ładowarki w wariancie o mocy 45W lub 65W. Najwyższą jakość tych praktycznych akcesoriów potwierdzają uzyskane przez nie certyfikaty: CE, ROHS oraz FCC. Ładowarki samochodowe Movano są dodatkowo poddawane ścisłej kontroli jakości, która ma na celu wyeliminowanie ewentualnych mankamentów. Szereg testów, w tym test na odporność temperaturą, test elektryczny oraz test przeciwzwarciowy potwierdzają najwyższe bezpieczeństwo użytkowania. W rezultacie klient otrzymuje wysokiej klasy, niezawodne akcesoria do swojego laptopa. Zasilacze samochodowe Movano z wtykiem USB-C automatycznie dopasowują napięcie w zakresie od 5V do 20V, dzięki czemu nadają się do różnych modeli urządzeń i z powodzeniem mogą być zastosowane w samochodach osobowych oraz ciężarowych. Ładowarki te są kompatybilne z laptopami wielu popularnych marek, takich jak Dell, Acer, Samsung czy Toshiba. Wykonane z wysokiej jakości komponentów, mogą być użytkowane przez długi czas bez utraty oryginalnych parametrów. Uniwersalna ładowarka samochodowa uznanej marki Movano to rozwiązanie, którego zalety doceni każdy kierowca. Zasilacze objęte są 24-miesięczną gwarancją, która automatycznie przedłuża się o kolejne 6 miesięcy po darmowej rejestracji produktu.Cenisz wysoką jakość, niezawodność oraz solidne zabezpieczenia? Akcesoria do laptopów naszej marki Movano to sprawdzony wybór. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty w sklepie Przenosne.pl, a w razie pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu!

pixel