Czy można wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

2021-04-14
Czy można wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Każdy posiadacz laptopa choć raz spotkał się z koniecznością wymiany baterii. Te urządzenia są bowiem tak skonstruowane, że ich intensywne użytkowanie prowadzi z czasem do zużycia. Chemiczne reakcje, na których oparte jest działanie baterii, siłą rzeczy słabną w procesie użytkowania, co jest całkowicie naturalne. Jednak okres żywotności akumulatora do komputera w dużej mierze zależy również od tego, jak go używamy. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zatem kilka cennych wskazówek dotyczących wydłużenia żywotności baterii w laptopie. Jeśli się do nich zastosujecie, będziecie wymieniać akumulator znacznie rzadziej.

Stosuj jak najdłuższe cykle ładowania

Każda z baterii do laptopa wystarcza na mniej więcej 300 do 500 cykli ładowania, co w przybliżeniu daje około 3 lat bezproblemowego korzystania z urządzenia. Oznacza to, że jeśli będziemy baterię ładować krócej a częściej, szybciej zacznie ona tracić swoje zdolności do kumulowania energii i będzie coraz mniej efektywnie pracować. Dlatego, jeśli już decydujemy się na podładowanie akumulatora, róbmy to, gdy procent naładowania spadnie odpowiednio nisko. Nie czekajmy jednak, kiedy ten pułap osiągnie zaledwie kilka procent. Najlepiej jest podłączyć laptop do ładowania, kiedy bateria posiada około 40 -50 % energii.

Wybierz dobry zasilacz do laptopa

Aby nasza bateria do laptopa była ładowana efektywnie, musimy korzystać z dobrej jakości zasilacza. Co to znaczy? Ładowarka musi posiadać odpowiednie parametry dostosowane do wymogów danego akumulatora. Zwróćmy uwagę na wartość jej napięcia (V), poziom natężenia prądu (A) oraz rodzaj wtyku, by był kompatybilny z naszym laptopem. Kupując zasilacz, należy również zwrócić uwagę na jego jakość. Nie używajmy produktów niewiadomego pochodzenia, gdyż mogą one powodować wahania napięcia, które negatywnie odbija się na baterii. Najlepiej jest wybrać oryginalne ładowarki dedykowane konkretnemu modelowi laptopa lub sięgnąć po sprawdzone zamienniki renomowanych firm takich jak Movano czy Mitsu, które także przeznaczone są do konkretnych wersji komputerów.

Korzystaj z baterii

Niektórzy użytkownicy laptopów myślą, że jeśli całkowicie wyciągną akumulator z urządzenia i nie będą zupełnie z niego korzystać, to w ten sposób wydłużą jego żywotność. To duży błąd, gdyż baterie do laptopów powstały po to, by z nich korzystać. Odłożone do pudełka mogą z czasem utracić swoją funkcję. Innym błędnym postępowaniem jest praca na komputerze nieustannie podłączonym do zasilania, przez co bateria w ogóle nie ulga rozładowaniu. To również niezbyt korzystna dla akumulatora praktyka. W tej sytuacji nie spełnia on swojej funkcji i nie zostaje poddawany naturalnym dla niego cyklom rozładowywania i naładowywania, których potrzebuje dla prawidłowego funkcjonowania. Korzystając zatem z naszego laptopa, nie musimy być nieustannie podłączenie do kabla. W końcu komputery przenośne po to właśnie powstały, by móc z nich korzystać bez konieczności nieustannego dostępu do prądu.

Unikaj całkowitego rozładowania baterii

Tak jak akumulatory lubią, gdy pozwalamy im oddać nieco energii urządzeniu, które zasilają, tak nie przepadają za stanem, w którym ulegają całkowitemu rozładowaniu. Bez względu na to czy posiadasz baterię litowo – jonową, czy litowo – polimerową, zadbaj, by unikać tego rodzaju sytuacji. Wpływają one niekorzystnie na pracę akumulatora i jeśli będą często powtarzane, mogą wywołać jego nieodwracalne uszkodzenie.

Nie dla formatowania baterii

W bateriach starego typu zauważano tzw. efekt pamięci, który powodował, że nowy akumulatory po rozpoczęciu użytkowania nie rozwijają swoich faktycznych możliwości w dostarczaniu energii do urządzenia. Aby efekt pamięci nie wystąpił, zalecano w pierwszym użyciu rozładować baterię do zera, a następnie naładować ją do 100%. Taki proces nazywa się formatowaniem baterii. Obecnie w akumulatorach litowo – jonowych oraz litowo – polimerowych nie ma konieczności wykonywania tej czynności. A po rozpakowaniu laptopa od razu możemy przejść do normalnego użytkowania baterii. I właśnie takie nowoczesne ogniwa są zawsze stosowane w bateriach oferowanych w sklepie Przenosne.pl.

Zapewnij laptopowi optymalną temperaturę pracy

Żaden komputer przenośny nie lubi zbyt wysokich temperatur podczas pracy, również dla baterii nie jest to wskazane. By utrzymać optymalny poziom ciepła, należy regularnie czyścić system wentylacyjny w laptopie. Nie należy również kłaść komputera na kanapie, poduszkach, kocach i innego typu miękkich powierzchniach, które blokują prawidłowy przepływ powietrza. W niektórych modelach laptopów warto sięgnąć po podstawkę chłodzącą, która zapewni prawidłowy przewiew, a gdy temperatura urządzenia zacznie się niebezpiecznie podnosić, skutecznie ją obniży.

Prawidłowe przechowywanie baterii

Jeśli przez jakiś czas planujemy w ogóle nie korzystać z laptopa, należy wyciągnąć z niego baterię. Akumulator wcześniej trzeba naładować do poziomu około 50 %, by miał on, z czego tracić energię, gdy nie pracuje. Utrata energii w nieużywanej baterii również następuje, ale oczywiście znacznie wolniej. Wcześniejsze naładowanie zapobiegnie całkowitemu rozładowaniu urządzenia w trakcie niekorzystania z niego. Pamiętajmy, by baterię do laptopa przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. I to już wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowym użytkowaniu akumulatora w komputerze prześnionym. Jeśli zastosujesz się do wszystkich naszych wytycznych, gwarantujemy, że Twoja bateria uzyska najwyższy i najdłuższy poziom działania.

pixel