Dlaczego bateria w laptopie po pewnym czasie coraz krócej wytrzymuje?

2021-01-12
Dlaczego bateria w laptopie po pewnym czasie coraz krócej wytrzymuje?

Bateria należy do jednej z ważniejszych części składowych laptopa. To właśnie ona daje możliwość pracy w każdym miejscu, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Na rynku spotkać można się z różnymi rodzajami baterii. Przeważająca większość dostępnych obecnie akumulatorów to baterie zbudowane z ogniw litowo-jonowych, takich jak zastosowane w baterii MOVANO DELL LATITUDE 7390, 7490 lub też ogniwa litowo-polimerowe, z którymi można spotkać się w baterii MOVANO ASUS GL752VL, N552VX. Sprawiają one, że laptop staje się urządzeniem mobilnym. Niestety, wraz z upływem czasu, często dochodzi do sytuacji, w której bateria zaczyna wytrzymywać coraz krócej. Czym jest to spowodowane i w jaki sposób należy dbać o ten element komputera?

Utrata pojemności baterii

Nie jest tajemnicą, że baterie stosowane we współczesnych laptopach charakteryzują się określoną żywotnością. Szacuje się, iż akumulator litowo-jonowy powinien zachować swoje początkowe parametry przez okres około 300 – 500 cykli ładowania oraz rozładowywania, co przekłada się na około 3 lat bezproblemowego korzystania z baterii. Po takim okresie jego pojemność nie powinna być niższa niż 50% wartości początkowej. Oczywiście wszystko uzależnione jest również od tego, w jaki sposób postępuje użytkownik sprzętu. Nie da się bowiem zapewnić stałych i niezmiennych warunków eksploatacji, które określone zostały w normach technicznych.

Jak prawidłowo rozładowywać i ładować baterię?

Negatywnie na pojemność baterii wpływa między innymi głębokie rozładowywanie akumulatora, które polega na pozostawieniu rozładowanej baterii przez dłuższy czas nienaładowanej, co prowadzi do obniżenia wartości ogniw. W celu ograniczenia występowania takich przypadków, dostępne na rynku urządzenia oraz systemy operacyjne dbają o to, by wyłączyć sprzęt nim dojdzie do całkowitego zaniku energii. Również w kwestii ładowania warto wziąć pod uwagę pewne zasady, które pozwolą wydłużyć żywotność akumulatora. Śmiało możemy ładować baterię do pełna. Gdy jednak osiągnie ona 100% naładowania, dobrze jest odłączyć laptopa od zasilania. Niewskazane jest jednak tzw. doładowywanie baterii, gdy poziom jej energii utrzymany jest w okolicach 70-80%. Wówczas lepiej poczekać, aż spadnie zdecydowanie niżej, a ż ponownie podłączymy urządzenie do zasilania.

Odpowiednia dbałość o sprzęt

Niebezpiecznym elementem, wpływającym na obniżenie trwałości baterii w laptopie jest skrajnie wysoka lub zbyt niska temperatura. Najbardziej optymalna będzie temperatura wynosząca około 20 stopni Celsjusza, czyli tzw. temperatura pokojowa. Nic się jednak nie stanie, gdy będzie ona nieco wyższa lub niższa. Pamiętajmy jedynie, by nie pozostawiać laptopów na dłuższy czas na pełnym słońcu lub w nagrzanym samochodzie. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, należy wyłączyć sprzęt i poczekać do momentu, aż schłodzi się do odpowiedniej wartości temperatury. Otwory wentylacyjne znajdujące się w obudowie sprzętu zawsze muszą być odsłonięte. Jednocześnie użytkownik powinien pamiętać o utrzymaniu właściwej czystości swojego komputera. System chłodzenia wymaga regularnego usuwania kurzu, zanieczyszczeń oraz przeprowadzania konserwacji. Gwarantuje to sprawne funkcjonowanie sprzętu. Należy także zwrócić uwagę na skrajnie niskie temperatury, które podobnie jak te wysokie, również mogą okazać się bardzo szkodliwe dla baterii. Niekorzystny wpływ na pojemność baterii ma również ciągłe podłączenie laptopa do zasilacza.

Oszczędzanie energii - w jaki sposób to robić?

Na stan baterii pozytywnie wpływa ograniczenie poziomu poboru energii. W rezultacie będzie ona rozładowywać się zdecydowanie dłużej. Jakie kroki warto podjąć? Można to zrobić na co najmniej kilka sposobów. Warto rozpocząć od wyłączenia niepotrzebnych programów, które działają w tle i uruchamiają się wraz z systemem operacyjnym. Można także zmniejszyć jasność ekranu oraz wyłączyć podświetlenie klawiatury. Energię pobierają różnego rodzaju zewnętrzne urządzenia peryferyjne, do których zaliczają się myszki, dyski zewnętrzne, lampki lub huby. Jeśli z nich nie korzystamy, warto dokonać ich odłączenia.

Inwestycja w dobrej jakości sprzęt

Oczywiście kwestia żywotności baterii, nierozerwalnie związana jest również z jakością konkretnych produktów, które znaleźć można na rynku. Warto więc dokonywać zakupu w sprawdzonych miejscach, które gwarantują najwyższą jakość. Skorzystać można między innymi z oferty sklepu internetowego przenosne.pl. Uwagę należy także zwrócić na poszczególne parametry techniczne znajdujących się w asortymencie baterii. Bateria MOVANO HP 240 G2, 255 G2 - 11.1V charakteryzuje się pojemnością 2200 mAh. Dodatkowo wyposażona została w odpowiednie zabezpieczenia, chroniące przed przepięciem, zwarciem, przegrzaniem, przeciążeniem prądowym oraz przeładowaniem lub głębokim rozładowaniem. Bardziej wymagających klientów usatysfakcjonują baterie z serii MOVANO Premium. Idealnym tego przykładem jest model LENOVO T440, X240, który posiada wysoką pojemność, wynoszącą 5200 mAh oraz spełnia certyfikaty jakości CE i ROHS. W ofercie znaleźć można również propozycje dla najbardziej wymagających. To również akumulatory z serii MOVANO Premium, które wyposażono w oryginalne ogniwa LG lub Samsunga.

pixel