Folia czy szkło hartowane? – jaka ochronę smartfona wybrać?

2021-08-03
Folia czy szkło hartowane? – jaka ochronę smartfona wybrać?

Smartfony mają to do siebie, że lubią ulegać różnorodnym wypadkom. Mamy tu na myśli przede wszystkim zarysowania ekranu lub jego pęknięcia. Już samo wrzucenie telefonu do kieszeni z kluczami może trwale uszkodzić wyświetlacz. Na szczęście istnieją proste i sprawdzone sposoby, na to, by wydłużyć żywotność ekranu w smartfonie i uchronić go przed uszkodzeniem. Do najpopularniejszych rozwiązań należą folia ochronna oraz szkło hartowane. Co wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Folia ochronna – rozwiązanie ekonomiczne, ale czy praktyczne?

Jeśli chcemy zapewnić ekranowi smartfona jakąkolwiek ochronę, to folia będzie faktycznie lepszym wyborem niż zupełny brak zabezpieczania. Jednak jej właściwości zabezpieczające są dość ograniczone. Na pewno nie zabezpieczy ona wyświetlacza przed pęknięciem podczas upadku. Jedyne przed czym chroni, to niewielkie zarysowania ekranu.

Kolejnym mankamentem tego rozwiązania jest także problem z wyborem odpowiedniego modelu folii do rodzaju smartfona. Często zdarza się, że nawet produkt dostosowany do konkretnej wersji telefonu nie posiada niezbędnych wycięć na głośnik czy przycisk lub znajdują się one nie w tym miejscu, w którym powinny. Z kolei tańsze folie ochronne mogą też wpływać na dotyk i utrudniać obsługę telefonu. W niektórych przypadkach zdarza się również, że folia zniekształca kolory ekranu i ogranicza kąt widzenia, zwłaszcza podczas korzystania z telefonu na zewnątrz.

Decydując się na zakup folii ochronnej na smartfona, trzeba się też uzbroić w cierpliwość przy jej montażu. To z pewnością nie jest zadanie dla choleryków. Folię bowiem trzeba przyklejać bardzo precyzyjnie na wcześniej dobrze oczyszczony ekran. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że proces nie powiedzie się za pierwszym razem, dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w kilka sztuk produktu.

Skoro zatem folia ochronna posiada tak niewiele zalet, a do tego jest kłopotliwa w montażu, to czy istnieją sytuacje, w których warto w nią zainwestować? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. To, co jednoznacznie przemawia za wyborem folii to jej niska cena. Z drugiej strony jednak szkła hartowane wcale nie kosztują dużo więcej, a dają zdecydowanie lepszą ochronę. Jedynym przypadkiem, w którym folia sprawdzi się lepiej niż szkło są telefony z wygiętym panelem. Niestety szkło, ze względu na swoją twardość, nie jest w stanie przylgnąć do ich ekranów z taką precyzją jak folia.

Szkło hartowane – dlaczego warto?

Znacznie korzystniejszą alternatywą dla folii ochronnych są szkła hartowane, które zabezpieczają ekrany nie tylko przed zarysowaniami i zabrudzeniami, ale przede wszystkim przed stłuczeniami podczas upadku. Dodatkowym atutem szkieł hartowanych jest fakt, że w żaden sposób nie blokują one głośników czy wszelkich przycisków, do tego nie mają wpływu na odbiór koloru wyświetlacza. Nie traci on również na przejrzystości. W przeciwieństwie do folii szkła hartowane nie zmniejszają czułości ekranu na dotyk. Dodatkowo szkła hartowane są znacznie łatwiejsze w montażu. Nawet osoby o nerwowym temperamencie będą w stanie sprostać temu zadaniu

pixel