Inteligentny dom w zasięgu ręki

2017-03-07
Inteligentny dom w zasięgu rękiInteligentny dom sterowany na odległość za pomocą aplikacji w smartfonie to od ładnych paru lat nie jest już coś, co znamy z filmów science-fiction. To jedna z coraz częściej rozważanych alternatyw przy budowie nowego domu czy osiedla. Co powinno zainteresować wielu z was, powoli nie jest to już też dylemat „czy mnie stać” albo „kiedy się zwróci”. Wszystko dzięki postępującemu rozwojowi technologii i – oczywiście – konkurencji na rynku, która powoduje, że dostępne są coraz tańsze rozwiązania w tej kwestii. Choć jasne, że wciąż nie na każdą kieszeń. Ale do rzeczy.

Czy mnie na to stać?

Odpowiadając na to pytanie, zacznijmy od pewnej informacji, na którą natknęłam się kiedyś na jednym z portali poświęconych ochronie środowiska i ekologii. Otóż w położonej niedaleko od naszej firmy Świdnicy znajduje się pierwszy i jedyny, jak dotąd, na Dolnym Śląsku „dom inteligentny”, w którym działające tam stowarzyszenie prowadzące Centrum Technologii Energetycznych testuje „na sobie” najnowocześniejsze dostępne rozwiązania wspierające rozwój energii odnawialnej. Budynek oczywiście jest „inteligentny”, choć nie w pełni znaczenia, jakie dzisiaj przypisujemy inteligentnemu domowi. Do obiektu CTE bardziej pasuje pytanie „kiedy się zwróci?”, bo w jego przypadku chodzi o znalezienie takich technologii, które pozwolą na maksymalnie tanią produkcję energii i maksymalne jej wykorzystanie w obszarze pokrytego siecią czujników i mierników budynku. Mówimy tu m.in. o energii słonecznej, pompach ciepła, specjalnych, energooszczędnych oknach, gruntowych wymiennikach ciepła, kotłach na biomasę czy wentylacji z odzyskiem ciepła itd.

W przypadku domu inteligentnego chodzi o coś znacznie więcej niż tylko energooszczędność, choć o nią także, i to w bardzo dużym stopniu. Tutaj jednak najważniejszy jest komfort jego mieszkańców i ich spokój, że „dom sam zadba” o nich i o siebie.

O wybudowanym w Świdnicy inteligentnym budynku, każdy znajdzie wsparcie i poradę w kwestii alternatywnych form ogrzewania, możecie poczytać np. na portalu srodowisko.pl. Tymczasem wróćmy do pojęć.
Inteligentny dom w zasięgu ręki

Czym więc jest inteligentny dom?

Tak naprawdę to dom czy mieszkanie, gdzie mieszkańcy wiele rzeczy, o których zwykle musi myśleć właściciel obiektu, zrzucają na specjalnie opracowany, inteligentny system do zarządzania domem. Jego najważniejszym zadaniem, podobnie jak w przypadku domu energooszczędnego, jest maksymalna oszczędność energii. Po prostu gospodaruje ciepłem tak, aby lokatorzy zawsze czuli się komfortowo.

Jeśli chcielibyście teraz skomentować, że przecież od tego są czujniki temperatury montowane w mieszkaniach wyposażonych we własny system ogrzewania, to się wstrzymajcie. Owszem, takie jest zadanie czujników. Jednak w inteligentnym domu działa to nieco inaczej. Chodzi o to, żeby np. w sypialni nocą była temperatura 17 stopni Celsjusza, a w przedpokoju, przez który nocą w pidżamie zmierzamy do łazienki się załatwić – już 19 stopni, a w samej łazience np. 23 stopnie. I chodzi o to, żebyście nie musieli tego codziennie ustawiać w jakimś programie, tylko żebyście mogli zrobić to raz a dobrze albo zmienić, kiedy na przykład wracacie nocą z nart w Alpach, a w Polsce jest minus 20 i chcecie, żeby w sypialni był dzisiaj tropikalny skwar. Zresztą, dom inteligentny, sam odczyta prognozy i postara się, żebyście w nim nie zmarzli po powrocie z nart albo nie przegrzali w skrajnie gorące lato.

Inteligentny dom dba jednak nie tylko o komfort cieplny swoich mieszkańców, ale też np. o to, by w trakcie ich nieobecności symulować… obecność albo żeby kiedy zmęczeni usiądziecie z filiżanką kawy czy lampką wina przed telewizorem włączyć go. Albo żeby woda w kranie miała odpowiednią temperaturę. Albo żeby światła włączyły się na wasze powitanie. Albo zgasły, kiedy robi się romantycznie i chcecie zapalić świece. I nie trzeba do tego wstawać z sofy.


Czy mnie na to stać?

No właśnie. Zapewne każdy sobie zadaje to pytanie. Bo co innego, gdy mowa o znacznych oszczędnościach w rachunkach za ogrzewanie czy energię elektryczną, która w przypadku domów inteligentnych jest policzalna i oczywiście – to jedna z najważniejszych rzeczy przy podejmowaniu decyzji. A co innego, gdy mowa o symulacji obecności czy otwieranie rolet za pomocą smartfona. To już są fanaberie trochę takie, jak kupno lepiej wyposażonego, ale droższego auta, komputera, telewizora. I można by tak długo wymieniać.

Ale wróćmy do pytania. Tu mam dobrą wiadomość. Otóż, tak jak wszystkie nowoczesne technologie, także i ta z biegiem lat staje się coraz bardziej dostępna. Przypomnijcie sobie, jak wielką inwestycją było jeszcze kilka lat temu kupno jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego i jak zwiększyły się możliwości w tym zakresie teraz.

Na rynku pojawiają się także coraz to nowe systemy i urządzenia do obsługi domów inteligentnych. Jeden z nich stworzono za miedzą. Jest to niemiecka linia inteligentnych komponentów do zarządzania ogrzewaniem i klimatyzacją o wdzięcznej nazwie tado°. Jej sterowany za pomocą smartfona system analizuje prognozę pogody, a co za tym idzie – plany grzewcze dla domu, co w efekcie daje roczne oszczędności w kosztach ogrzewania na poziomie do 30% rocznie. Potwierdziły to badania największego w Europie Instytutu Naukowo-Badawczego Fraunhofer. O tado° napiszę więcej pewnie jeszcze przy innej okazji. Dzisiaj wymienię tylko najważniejsze jej zalety, co będzie jednocześnie odpowiedzią na pytanie „czy mnie na to stać”. Są to: niski koszt inwestycji, znaczące oszczędności w kosztach ogrzewania, o których wspomniałam, pełna kontrola nad temperaturą bez konieczności programowania, 99% kompatybilności urządzenia z grzejnikami i kotłami grzewczymi w Polsce, aplikacja współpracująca ze wszystkimi systemami operacyjnymi, no i – nie byłabym kobietą, gdybym na to nie zwróciła uwagi – nieprzeciętny wygląd urządzenia, za które dostało nagrodę German Design Winner 2017. One są po prostu ładne! A jak już ktoś chce mieć inteligentny dom, to pewnie też chce mieć ładny dom.

pixel