Jak dobrać lampę do projektora?

2018-03-28
Jak dobrać lampę do projektora?

Coraz popularniejsza jest zamiana telewizora na projektor i przygotowanie jednej ze ścian pod domowe kino. Wiele platform, takich jak Netflix, ma dla kinomanów znacznie ciekawszą ofertę niż telewizje, wiele telewizji ma już również ofertę internetową. Stąd coraz częściej zamiast telewizorów widzę u moich znajomych projektory. I tu zaczyna się nowy temat – wybór odpowiedniej lampy, tak aby jakość projekcji była jak najwyższa. Dziś właśnie o tym.

Lampa z modułem lub bez

Podstawowe rodzaje lamp są dwa – osadzone w module montażowym albo same żarówki bez modułu. Różnią się możliwościami, ceną, a także stopniem trudności montażu. Mogą być też oryginalne i zamienne.

Największą zaletą lamp osadzonych w module montażowym jest łatwy montaż – wystarczy śrubokręt, żeby ją wymienić. Ceny tych lamp, nawet w przypadku zamienników, są wyższe niż gołych żarówek. Z kolei same gołe żarówki są tańsze o ok. 40-60%. Niestety, są to raczej żarówki dla osób, które potrafią więcej niż kręcić śrubokrętem.
Lampa do projektora

Oryginalna lampa czy zamiennik ?

Wśród jednych i drugich sporo jest hybryd, np. oryginalna lampa w nieoryginalnym module albo oryginalna lampa w certyfikowanym module. Sporo jest też stuprocentowych zamienników, niestety, często niskiej jakości. Dlatego warto szukać u sprawdzonych producentów zamienników.

Oczywiście, jeśli chcemy wymienić lampę, najprościej byłoby ją kupić od producenta. Niemniej istnieją zamienniki, które nie ustępują im jakością, jak np. lampy firmy Movano, a pozwalają troszkę zaoszczędzić. Ich bardzo duży wybór, niemal do wszystkich marek projektorów, znajdziecie w sklepie przenosne.pl.

A Wy? Myśleliście już o zamianie telewizora na projektor?

pixel