Jak dobrać odpowiedni zasilacz do laptopa? Poradnik

2017-01-02
Jak dobrać odpowiedni zasilacz do laptopa? Poradnik

Jak dobrać właściwy zasilacz do laptopa czy komputera?

Też macie elektrośmietniki w domu? Ja od dziecka miałem problem z pozbywaniem się sprzętu, takiego jak ładowarka do telefonu, którego już nie używam, czy zasilacz do laptopa. Tak, tak… Laptopy też leżą w mojej pracowni. Dlatego moja dziewczyna nie ma tam wstępu, bo najchętniej wrzuciłaby wszystko do pudła i wyniosła na pierwszą lepszą zbiórkę elektrośmieci. Po moim trupie! 

Przecież wszyscy moi znajomi wiedzą, że jak poszukują jakiejś ładowarki do telefonu, którego już nikt nie produkuje, to duża szansa, że znajdą ją u mnie. W dodatku w pakiecie ze szkoleniem, jak dobierać właściwą. W sumie to oni namówili mnie, żebym się tą wiedzą podzielił na blogu. No to jedziemy z tym koksem. W tym artykule znajdziecie całą wiedzę, jaką posiadłem w tej materii – nie tylko co do ładowarek do telefonów, ale też zasilaczy do laptopów czy komputerów.

Zacznijmy od najważniejszych informacji.

Dlaczego dobór zasilacza jest taki ważny?

Dobrze wyjaśnić przyczyny, nawet jeśli nie jesteś zbyt “techniczny”, bo dzięki temu łatwiej zrozumieć, dlaczego należy właściwie dobierać zasilacz do laptopa czy komputera.

Każdy zasilacz jest zaprojektowany tak, aby mógł przyjąć określoną porcję prądu zmiennego wypływającego z gniazdek (standardowo w Polsce i Europie jest to 230 V) i przetworzyć ją na potrzeby konkretnego urządzenia zasilanego prądem stałym. Z kolei każde urządzenie elektroniczne jest zaprojektowane do przyjęcia określonego ładunku prądu stałego – ani mniej, ani więcej. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór ładowarki. Niestety, nie jest to łatwe, jeśli już z jakiegoś powodu stracimy ten oryginalny zasilacz do laptopa.

Parametry dla zasilacza sprawdź na etykiecie

Chcąc dobrze dobrać zasilacz do komputera czy laptopa, przede wszystkim uważnie czytaj to, co jest napisane na etykiecie/naklejce. Wiem, wiem. Czasem to, co producenci na nich piszą, wygląda trochę jak skład kosmetyku na małej buteleczce – nie sposób tego przeczytać. Dlatego najważniejsze jest odnalezienie napięcia i natężenia prądu. Napięcie mierzymy w voltach, więc trzeba znaleźć gdzieś literę V, a natężenie – w amperach, które symbolizuje litera A. W elektronice związanej z prądem mamy jeszcze często do czynienia z oporem elektrycznym, który mierzymy w Ohmach (Ω), ale ponieważ ta informacja właściwie nie występuje na etykietach urządzeń, nie będę się na nim skupiał.

Jak to wszystko działa, dowiadujemy się zwykle na lekcjach fizyki, więc nie będę zamulał. W skrócie tylko (dla tych mniej uważnych w szkole): jeśli wyobrazicie sobie prąd jako wodę płynącą w rurze, to napięcie (V) będzie oznaczać ciśnienie tej wody (prądu), a natężenie (A) – wielkość strumienia. Opór elektryczny odnosiłby się w tym porównaniu do wielkości rury. Jeśli więc któreś z nich zwiększa się lub zmniejsza, ma to istotny wpływ na wielkość porcji prądu, jaka dociera do Twojego urządzenia. Za mało oznacza, że nie będzie ono naładowane lub nie będzie pracować właściwie. Za dużo – może spowodować, że wygenerowane zostanie zbyt wiele ciepła, które jest szkodliwe dla elektroniki.

Tym, na co powinniśmy jeszcze zwracać uwagę, jest biegunowość (polaryzacja). W przypadku prądu stałego mamy dwa bieguny – dodatni (+) i ujemny (-). Urządzenie adaptujące łączą się jednak odwrotnie – wtyczka dodatnia z biegunem ujemnym, a ujemna z dodatnim. Trzeba pamiętać, że prąd stały zawsze płynie tylko w jednym kierunku i jeśli podłączymy urządzenie odwrotnie, nie zadziała.

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu zasilacza?

Źle dobrany zasilacz do laptopa może zniszczyć sam siebie (w tej łagodniejszej wersji) albo całe urządzenie, które zasila (w tym przypadku jest już gorzej). Poniżej wyliczam, jakie konkretne działania mogą spowodować jakie szkody, jeśli przypadkowo lub celowo użyjesz niewłaściwego zasilacza do laptopa:

a) odwrócona polaryzacja napięcia

Jeśli odwrócisz bieguny, może się zdarzyć kilka rzeczy. Jeśli masz szczęście – nic. Jeśli jednak Ci go zabraknie (a takie przypadki znam), uszkodzisz swoje urządzenie, a konkretnie wejście do wtyczki od zasilacza w laptopie (gniazdo) prawdopodobnie się spali (usłyszysz po prostu pyknięcie i zobaczysz dym). Na szczęście, nie jest to nieodwracalne uszkodzenie. Ale szanse na szczęście lub pecha są wyrównane i trudno przewidzieć, co się stanie. Dlatego lepiej uważać.

b) napięcie prądu w zasilaczu słabsze niż na wskaźniku zasilanego urządzenia

Jeśli napięcie będzie słabsze, ale natężenie takie samo, urządzenie może działać, choć nierówno, słabo (jak przy niskim ciśnieniu). To tak jak by maluch miał przewieźć zbyt dużą przyczepę, chwile przewiezie a potem przestanie funkcjonować. Bardziej wyrafinowane urządzenia mogą się po prostu wyłączyć, jeśli wykryją zbyt słabe napięcie prądu.

c) napięcie w zasilaczu jest wyższe niż na wskaźniku zasilanego urządzenia

Jeśli napięcie w zasilaczu do laptopa będzie wyższe, ale natężenie – takie samo jak na urządzeniu, to jest szansa, że laptop sam się wyłączy, gdy wykryje zbyt wysokie napięcie. Jeśli tak się nie stanie, laptop będzie pracować w wyższej temperaturze niż jest przystosowany, co może skrócić jego żywot albo spowodować natychmiastowe szkody jak np. spalenie płyty głównej.

d) natężenie w zasilaczu jest wyższe niż na wskaźniku zasilanego urządzenia

Jeśli napięcie w zasilaczu będzie takie samo, jakie jest potrzebne w laptopie, ale natężenie prądu będzie większe niż wymaga tego wejście w laptopie, raczej nie zauważysz żadnych problemów. Po prostu zasilacz będzie miał mniej pracy.

e) natężenie w zasilaczu niższe niż na wskaźniku zasilanego urządzenia

Jeśli zasilacz do laptopa ma właściwe napięcie, ale natężenie prądu jest niższe niż potrzebne w urządzeniu, może się zdarzyć kilka rzeczy. Po pierwsze, Twój laptop może zaciągnąć z zasilacza więcej prądu niż ten może wydać, a to z kolei spowoduje przegrzanie lub uszkodzenie zasilacza. Po drugie, zasilacz może ładować baterię laptopa, ale nie wytrzyma i spowoduje spadek napięcia (skutki opisałem w punkcie b). Po trzecie, może się zdarzyć, że będziesz widzieć, że bateria jest naładowana, a tak naprawdę laptop nie dostaje mocy. Po czwarte (chyba najgorsze) – zasilacz o natężeniu prądu niższym niż wymaga tego nasz bateria laptopa, może spowodować wytwarzanie niepotrzebnego ciepła, szkodliwe w skutkach dla obu urządzeń.

Na koniec – jak kupować?

Przede wszystkim – jak już wspomniałem czytać etykiety. To dobra rada w zasadzie przy każdym produkcie, nie tylko elektronicznym. Jeśli jesteś w posiadaniu starej ładowarki, to sprawa jest ułatwiona. Czasem producenci zasilaczy wyraźnie oznakowują gniazdo wyjścia prądu stałego (DC OUTPUT), podając na nim wymagane napięcie i natężenie. Zwykle jednak musisz poszukać tego sam na etykiecie. Wówczas szukaj np. takiej informacji: OUTPUT 20V 4.5A

Żeby sprawdzić biegunowość, szukaj znaku + lub – w pobliżu określenia napięcia albo ikonek pokazujących polaryzację.

W przypadku polaryzacji dodatniej ikona będzie wyglądać tak:

Dla ujemnej tak: 

 

Następnie znajdź wejście DC, które powinno być opisane tak:

INPUT 100-240V 1.5A 50/60Hz

Jeśli nie masz starego zasilacza do laptopa, poszukaj informacji na etykicie pod spodem komputera. O tym gdzie znajduje się ta informacja pisałem i wskazywałem już wcześniej w tym tekście.

Na koniec pamiętaj – wejście laptopa czy jakiegokolwiek innego urządzenia powinno mieć taki sam woltaż jak wyjście zasilacza do laptopa.

PS To nie jest takie skomplikowane, jak wygląda. Po prostu zajrzyj teraz na etykietę swojego zasilacza do laptopa i szybko będziesz wiedział, co gdzie jest. A jeśli nie – pisz do nas. Na pewno pomożemy dobrać właściwy.

pixel