Jak umieścić dysk SSD w laptopie?

2017-08-23
Jak umieścić dysk SSD w laptopie?

Niektórzy z Was pewnie zastanawiali się, czy da się umieścić dysk SSD w laptopie. O ile nie jest to zbyt skomplikowane w komputerze stacjonarnym, o tyle rozmiary i kompaktowość laptopa nastręczają pewne trudności. W dodatku te niedrogie dyski SSD nie spełniają zwykle potrzeb co do dodatkowej przestrzeni dyskowej, a droższe – mogą mieć zbyt duże rozmiary. Ale umieszczenie takiego dysku w laptopie jest możliwe. Dzisiaj opowiem Wam, jak to zrobić.

Korzyści z montażu SSD na stałe

Najpierw może o korzyściach, czyli po co w ogóle to robić. Po co montować SSD w laptopie, skoro można go podłączyć z zewnątrz? Okazuje się, że jego zamontowanie na stałe, oprócz dodatkowej przestrzeni na gromadzenie danych, sprawia, że przyspiesza czas uruchamiania aplikacji i dostępu do danych. Dwa dyski to szansa np. na zainstalowanie systemu operacyjnego na SSD, a przechowywanie danych na dysku właściwym. Niestety, w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych laptopy rzadko mają drugą wnękę w płycie głównej. Mają jednak tzw. kieszeń optyczną. I to jest to miejsce, dzięki któremu łatwo można dodać drugi dysk do komputera, zwłaszcza że coraz mniej osób korzysta z napędów CD/DVD, wypieranych przez dyski USB, przesyłanie strumieniowe czy pobieranie oprogramowania z sieci. A w razie czego, jeśli z jakiegoś powodu potrzebny Ci będzie napęd DVD, zawsze możesz go podłączyć z zewnątrz, jak obecnie SSD. A więc do roboty!

Czego potrzebujesz?

Po pierwsze, musisz sprawdzić, czy napęd optyczny w Twoim laptopie jest wymienny (nie zawsze tak jest). Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi laptopa. Nie wiesz, co z nią zrobiłeś? Nie martw się. W sieci jest ich pełno. Gdzie szukać potrzebnych informacji? W instrukcjach dotyczących usuwania i/lub wymiany napędu optycznego. Jestem pewien, że pomoże też Wujek Google.

Sprawdź rozmiar

Jeśli już wiesz, że napęd optyczny w Twoim laptopie da się wymienić lub usunąć, musisz sprawdzić jego rozmiar. Standardowo są to dwie wysokości – albo 9,5 mm, albo 12 mm. Znajdziesz tę informację w specyfikacji komputera albo książce serwisowej. Zwykle w mniejszych laptopach jest to 9,5 mm, ale w przypadku większych będzie to jeden albo drugi wymiar. Jeśli masz problemy ze znalezieniem informacji, pozostaje wymontować napęd i po prostu zmierzyć go linijką 

Interfejs dysku

Zazwyczaj kieszenie optyczne są wyposażone w złącze SATA na końcu dysku twardego, więc każdy dysk twardy lub SSD będzie z nimi działał. Niestety, dyski SSD mogą mieć własne problemy z kieszeniami, więc bezpieczniej będzie montować je do głównego gniazda dysku twardego. Końcówka kadłuba, który łączy się z wnętrzem wnęki optycznej ma dwa typy złącz – SATA i PATA. Pierwszy to nowszy standard, który istnieje od wielu lat, więc prawdopodobnie spotkacie go częściej. Jeśli jednak macie wątpliwości, zajrzyjcie do specyfikacji dysku twardego albo… sami sprawdźcie na własne oczy.

Mechanizm ładowania

SSD można zainstalować w kieszeni optycznej na dwa sposoby. Albo z wysuwaną tacką, albo z napędem szczelinowym. Tacki są podobne do tradycyjnych napędów DVD. Wysuwa się podajnik, przykręcasz DVD do tacy, a następnie wsuwasz do końca. Są to nadal najbardziej rozpowszechnione typy napędów. Z kolei otwory ładujące, wprowadzone po raz pierwszy w MacBookach, ale też coraz popularniejsze u innych producentów, to szczelina z boku komputera, w którą wsuwa się dysk DVD, a system operacyjny po zakończeniu pracy sam go wysunie.

Którą kieszeń wybrać?

Jak już ogarniesz wszystkie powyższe elementy, czas na wybór kieszeni. Tutaj najprostsze jest poszperanie w Internecie. Ja wpisałem w Google po prostu „kieszeń na dysk SSD”. Nie jest to duży wydatek. Pamiętaj jednak, żeby zawsze upewnić się, że napęd ma odpowiednie złącze, czyli SATA lub PATA, no i oczywiście odpowiednią wysokość – 9,5 mm albo 12 mm. Jeśli masz napęd z otworem ładującym, upewnij się, że nowa kieszeń nie ma ramki, która wystaje z przodu – wtedy nie będzie pasowała do Twojego laptopa.

W tym miejscu wypadałoby napisać, jak zamontować SSD i skonfigurować go. Ale to zajmie sporo miejsca, więc napiszę o tym w kolejnym odcinku.

pixel