Jak wybrać baterię do wkrętarki?

2021-08-18
Jak wybrać baterię do wkrętarki?

Jeśli praca ma iść od ręki, to niezależnie od tego, czy jesteś fachowcem czy domowym majsterkowiczem, potrzebujesz sprawne akumulatory do swojego elektronarzędzia. Najlepiej posiadać zapasowy akumulator na wypadek, gdyby podczas pracy z wiertarką czy szlifierką bateria rozładowała się. Nie zwlekaj z zakupem i oszczędź nerwy, gdyż nabycie nowych akumulatorów Cię i tak nie ominie. W tym artykule dowiesz się:

1- Jak dobrać baterię do elektronarzędzia?

2- Gdzie znajduje się numer seryjny akumulatora i model urządzenia?

3- Co jest ważne przy wybieraniu baterii (napięcia i pojemność)?


Nie masz pewności co do wyboru prawidłowego akumulatora? Wyślij do nas numer seryjny akumulatora lub model urządzenia wraz z napięciem (V), a podeślemy Ci jak najszybciej link do odpowiedniej baterii. Najlepiej dołącz też zdjęcie tabliczki znamionowej akumulatora czy urządzenia, do którego chcesz baterię kupić.


1- Jak dobrać baterię do elektronarzędzia? Można to łatwo wykonać w trzech krokach:

a) do wyszukiwarki wpisz kompatybilność (czyli numer seryjny akumulatora lub model urządzenia)

b) w wyświetlonych wynikach wejdź na akumulator i upewnij się, że na liście jest podana szukana kompatybilność

c) sprawdź napięcie baterii, musi ono być zgodne z napięciem na baterii oryginalnej.

Warto jeszcze sprawdzić pojemność akumulatora. Im wyższa, tym dłużej będzie urządzenie działać na jedno naładowanie akumulatora. Pojemność zatem nie wpływa na to, czy akumulator będzie z urządzeniem kompatybilny.

Trzymając się tych kroków, możesz samodzielnie dobrać akumulator do Twojego sprzętu. Jeśli temat Cię interesuje to możesz czytać dalej.


2- Gdzie znajduje się numer seryjny akumulatora i model urządzenia?

a) Numer seryjny akumulatora znajdziesz bezpośrednio na nim.

Będzie podany na tabliczce znamionowej i przybiera różny format, ale zawsze to jest ciąg cyfr czy cyfr z literami. Dla ułatwienia podajemy przykłady numerów seryjnych dla bardziej popularnych producentów elektronarzędzi:

Akumulatory do Black & Decker: A14NH, A12EX

Akumulatory do Bosch: BAT049, 2607335273

Akumulatory do DeWalt: DC9096, DCB141

Akumulatory do Hitachi: EB1220BL, 320387

Akumulatory do Makita: 193981-6, BL1830

Akumulatory do Ryobi: BPL-1820G, P107

Akumulatory do Metabo: 6.25458.00, 625468


Nie możesz odczytać numeru seryjnego akumulatora? Być może już nie masz oryginalnych baterii albo się numer przetarł na tyle, że jest nieczytelny. Nic nie jest stracone, akumulator można wyszukać dzięki modelowi Twojego urządzenia, o czym piszemy w następnym punkcie.


b) Model urządzenia znajdziesz bezpośrednio na nim.

Popatrz na swoją wiertarkę czy wkrętarkę i jej model powinien się znajdować na tabliczce znamionowej lub przy nazwie producenta. Model powinien być podany także w instrukcji czy na opakowaniu.3- Co jest ważne przy wybieraniu baterii (napięcia i pojemność)?

Jeśli już za pomocą wyszukiwarki znalazłeś akumulator, który zawiera szukanego numeru, zwróć uwagę jeszcze na 2 parametry:

a) Napięcie akumulatora

Podane jest bezpośrednio na oryginalnym akumulatorze (lub też w instrukcji czy na pudełku) i musi się ono zgadzać z napięciem kupowanego akumulatora.

b) Pojemność akumulatora

To ważny parametr i definiuje on, jak długo będzie działać Twoje urządzenie na jednym naładowaniu. Trafne jest tutaj porównanie do tankowania paliwa – im więcej, tym dłużej pojedziemy.

Pojemność zatem nie ma wpływu na to, czy akumulator będzie kompatybilny w danym urządzeniu.

Pojemność wyrażamy na dwa sposoby: mAh i Wh (czyli miliamperogodzina i watogodzina).

Uwaga, większa pojemność oznacza większy wymiar i wagę akumulatora. Dlatego warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujesz na jedno naładowanie pracować jak najdłużej i tym samym wybrać wyższą pojemność.


Posiadasz już kompletną wiedzę na temat doboru baterii do swojego elektronarzędzi. Jeżeli jednak masz wątpliwości i chcesz się upewnić to zapraszamy do kontaktu.

 pixel