Jak wybrać lampę do projektora?

2021-04-14
Jak wybrać lampę do projektora?

Nieunikniony jest moment, gdy projektor wyświetla obraz coraz słabiej i przy świetle dziennym oglądanie mija z celem. A może lampa zupełnie przestała świecić? Rozwiązanie jest na szczęście łatwe - trzeba wymienić lampę w projektorze i ponownie można cieszyć się dużym, ostrym obrazem.

W tym artykule piszemy o tym:

1. Jak wyszukać lampę do projektora w naszym sklepie internetowym?

2. Gdzie znajdziesz model projektora i numer seryjny lampy?

3. Jak wybrać samą żarówkę czy całą lampę i jak dokonać wymiany?

4. Jakie lampy i żarówki oferuje Przenosne.pl i jak o nie dbać?  

Nie możesz znaleźć odpowiedniej lampy? Podeślij nam na czacie czy mejlem model projektora lub numer seryjny lampy, a dostaniesz od nas link do prawidłowego produktu. Warto dołączyć zdjęcie tabliczki znamionowej projektora, wtedy odczytamy oznaczenie sami. 

1. Jak wyszukać lampę do projektora w naszym sklepie internetowym? To zadziwiająco proste!

a) Wpisz do wyszukiwarki model projektora lub numer seryjny lampy,

b) w wyświetlonych wynikach kliknij lampę i sprawdź, czy na jej liście jest podana Twoja kompatybilność,

c) porównaj wzrokowo oryginalną lampę ze zdjęciami.

Do najpopularniejszych projektorów mamy, oprócz lamp, składających się z modułu + żarówki, także same żarówki, które można podmienić w posiadanym module. Więcej o tym piszemy w punkcie 3. Wybrać samą żarówkę czy całą lampę i jak dokonać wymiany?

 Tyle wiedzy wystarczy by dokonać wyboru. Chcesz więcej? Zapraszamy do dalszej lektury. 

2. Gdzie znajdziesz model projektora i numer seryjny lampy?

a) Model projektora znajdziesz na jego tabliczce znamionowej, ewentualnie na obudowie.

b) Numer seryjny lampy znajdziesz na jej plastikowym czy metalowym module, często jest jednak podany na tabliczce znamionowej na projektorze. Odnaleźć go można też w specyfikacji czy instrukcji. 

3. Wybrać samą żarówkę czy całą lampę?

Dla popularnych modeli projektorów oferujemy, oprócz całej lampy, także samą żarówkę.

Na początek nieco terminologii. Lampa składa się z żarówki oraz plastikowego czy metalowego modułu. Na grafice pokazujemy samą żarówkę (zwaną także bańką do projektora) oraz kompletną lampę, tudzież żarówkę zamontowaną w module.         

Korzyścią z zakupu samej żarówki jest niższa cena, jednak trzeba z posiadanego modułu wymontować starą żarówkę i włożyć nową. Trudność takiego przełożenia zależy od modelu projektora. Zazwyczaj wystarczy odkręcić kilka śrubek, jednak czasami dochodzą do tego również zatrzaski. Jeśli lubisz majsterkować, to na pewno sobie poradzisz.

Jeśli nie czujesz się na siłach, kup po prostu całą lampę – wtedy wymiana jest banalnie prosta. Wystarczy odkręcić zaślepkę obudowy, pod którą znajduje się lampa. Jest ona przymocowana kilkoma śrubkami, które odkręcamy i wyciągamy lampę. 

4. Jakie lampy i żarówki oferuje Przenosne.pl i jak o nie dbać?

U nas znajdziesz wyłącznie zamienniki marki Movano. To renomowana marka, która, dzięki jakości, daje 6-miesięczną gwarancję bez limitu wyświeconych godzin. Możesz spróbować znaleźć takie warunki w innym sklepie, ale to strata czasu.

Zapewne zastanawiasz się, jak bardzo różni się jakość lampy czy samej żarówki w porównaniu do oryginału. Moduł w zasadzie nie różni się od oryginalnego – to zawsze jest kawałek plastiku lub metalu. Różnica polega na zastosowanej żarówce i tutaj można przyjąć, że wynosi ona 10-15%, co uważamy za świetny wynik. O jakości świadczą także certyfikaty CE oraz ROHS. Proszę mieć na uwadze, że zamiennik Movano potrafi kosztować 40 – 60% mniej względem oryginału.

DBAJ O LAMPĘ! Jeśli chcesz, by nowa lampa wytrzymała jak najdłużej w najlepszej kondycji to koniecznie musisz wyczyścić projektor od kurzu. Ten blokuje prawidłowe odciąganie ciepła, które powstaje podczas pracy projektora. Przy przegrzewaniu musi mocniej pracować wiatrak, co przekłada się na nadmierny hałas. Raz na 1,5 roku oddaj projektor do serwisu w celu wyczyszczenia.

WAŻNE! Nie odłączaj projektora od zasilania, nim się samodzielnie nie wyłączy. Jeśli tak zrobisz, od razu przestanie działać wiatrak i dojdzie do przegrzania lampy, co skraca jej wydajność i żywotność.

pixel