Jak wybrać zasilacz do laptopa czy tabletu? A może potrzebujesz naładować baterię także w samochodzie?
Ładowarce do laptopa poświęcamy dużo mniej uwagi niż samemu laptopowi czy tabletowi, co bardzo często skutkuje jej uszkodzeniem. Wyrwany przewód, uszkodzony wtyk, pogryzienia przez pupili czy wręcz zgubienie akcesorium zdarzają się nagminnie. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak zakupienie nowego zasilacza.
Z tego wpisu dowiesz się:
1- Jak dobrać zasilacz do laptopa?
2- Gdzie znajdziesz model laptopa oraz numer seryjny zasilacza?
3- Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza (parametry oraz wtyk)?
4- Jak dobrać samochodową ładowarkę do laptopa?
Nie jesteś pewny wyboru lub nie masz po prostu ochoty poszukać? Podaj nam na czacie lub mejlem numer seryjny oryginalnej ładowarki albo model laptopa wraz z parametrami V i A (np. 19 V 4.74 A), a otrzymasz od nas link do odpowiedniego zasilacza. Ewentualnie podeślij zdjęcie nalepki znamionowej laptopa czy zasilacza i dane odczytami sami.
1- Jak dobrać zasilacz do laptopa czy tabletu? To proste – wykonaj 3 kroki!
a) Do wyszukiwarki wpisz kompatybilność (model laptopa lub numer seryjny zasilacza)
b) W wynikach wyszukiwania kliknij taki zasilacz, który będzie miał identyczne parametry V oraz A (czy też W) i sprawdź, czy zawiera on szukaną kompatybilność
c) Dla pewności porównaj wzrokowo wymiar wtyku z tym na sklepie, jeśli będzie wyglądać tak samo, to jest odpowiedni. Ewentualnie można średnicę zewnętrzną i wewnętrzną wtyku zmierzyć suwmiarką.
Tyle wiedzy wystarczy : ). Czujesz niedosyt? Śmiało kontynuuj lekturę.
2- Gdzie znajdziesz model laptopa oraz numer seryjny zasilacza?
a) Model laptopa
W zależności od wersji laptopa informacja o jego modelu może się znajdować w różnych miejscach, zazwyczaj jest ona umieszczona na tabliczce znamionowej pod spodem urządzenia, czasami trzeba wyjąć baterię, by tabliczkę zobaczyć. Rzadziej znajdziesz dane o modelu koło ekranu.
b) Numer seryjny zasilacza znajdziesz na jego nalepce
Producenci laptopów tworzą różne formaty tych numerów, zazwyczaj zaczynają się one od: MODEL czy P/N.
3- Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza (parametry oraz wtyk)?
a) Parametry V i A (W)
Ustalenie parametrów jest kluczowe, gdyż źle dobrane mogą spowodować uszkodzenie sprzętu. Odczytać je można z oryginalnego zasilacza lub z laptopa:
- Na nalepce zasilacza do laptopa, obok jego numeru seryjnego, znajdują się parametry jego wyjścia OUTPUT. Składają się z V (napięcie w woltach) oraz A (natężenia w amperach). Pomnażając te parametry, uzyskamy moc, która wyrażana jest w watach (W).
Przykładowo 19.5 V razy 3.34 A to 65 W.
Parametry INPUT podane na zasilaczu określają, do jakich gniazdek można zasilacz podłączyć. Ładowarki marki Mitsu i Movano mają zakres 100 – 240 V, co oznacza, że na INPUT nie trzeba zwracać uwagi, gdyż akcesoria będą działać na wszystkich kontynentach świata.
- Na nalepce laptopa znajdującej się na spodzie urządzenia, obok modelu. W tym przypadku będą potrzebne parametry V oraz A podane jako INPUT.
WAŻNA INFORMACJA
Parametry powinny być identyczne, ale istnieje wyjątek. Możesz wybrać mocniejszy zasilacz, jednak napięcie V musi być identyczne, gdyż natężenie prądu A może być na kupowanym zasilaczu równe lub wyższe.
Zatem jeśli Twój laptop ma INPUT 19.5 V 3.3 A (65 W), możesz też wybrać zasilacz o wyższym natężeniu prądu A, np. 19.5 V 4.62 A (90 W).
b) Wtyk
Wtyk to ostatnia ważna rzecz w doborze zasilacza. Dla przypomnienia - pierwsze to parametry V oraz A.
Każdy producent laptopów wprowadził na rynek po kilka różnych modeli, dlatego sprawdzenie wymiaru wtyku przy doborze zasilacza ma znaczenie. Jak wspomnieliśmy wyżej, wtyk możesz porównać wzrokowo, jednak chcąc być dokładnym, możesz zmierzyć jego zewnętrzną i wewnętrzną średnicę suwmiarką.
Dla ułatwienia przedstawiamy najpopularniejsze wtyki wybranych producentów laptopów. Jak widać na grafice, średnice wtyku zmierzysz, patrząc się na niego z przodu. W tym przypadku średnica zewnętrzna to 5.5 mm a wewnętrzna 1.7 mm i chodzi tu o typowy wtyk Acera.
Acer: 5.5x1.7 (najpopularniejszy), 3.0x1.1, 5.5x2.5 (wyjątkowo)
Asus: 5.5x2.5 (najpopularniejszy), 4.0x1.35 (bardzo popularny), 4.5x3.0, 3.0x1.1, 6.0x3.7 i kilka rzadko spotykanych
Apple MacBook: magsafe 1, magsafe 2 Dell: 7.4x5.0 (najpopularniejszy), 4.5x3.0 (bardzo popularny), 4.0x1.7, 5.5x1.7 (wyjątkowo)
Fujitsu Siemens: 5.5x2.5 HP: 7.4x5.0 (najpopularniejszy) 4.5x3.0 (bardzo popularny), 4.8x1.7 (popularny), 4.0x1.7, 5.5x2.5
Lenovo: prostokątny yoga (najpopularniejszy), 4.0x1.7 (bardzo popularny), 8.0x5.5 (bardzo popularny), 5.5x2.5 (popularny), 6.3x3.0
Samsung: 5.5x3.0 (najpopularniejszy), 3.0x1.1 (bardzo popularny), 2.5x0.7
Sony: 6.5x4.4 (najpopularniejszy), 4.8x1.7
Toshiba: 5.5x2.5, 6.3x3.0
Coraz bardziej popularny staje się wtyk USB-C, który stosują do laptopów już prawie wszyscy ich producenci. Celem takiego rozwiązania jest ujednolicenie wtyków, jak ma to miejsce w przypadku ładowarek do telefonów. Wtyku USB-C nie pomylisz z innymi, jest to prostokąt z zaokrąglonymi bokami.
Zasilacze do laptopa USB-C działają z różnymi parametrami i, tak samo jak w przypadku innych wtyków, mamy tu zasadę, że na kupowanym zasilaczu musi być napięcie V identyczne a natężenie prądu A równe lub wyższe, niż jest podane na laptopie (lub oryginalnym zasilaczu).
Polecamy zasilacze do laptopa oraz ładowarki do tabletu marek Movano i Mitsu. Możesz za darmo wydłużyć na nie gwarancję o 6 miesięcy. Wystarczy zarejestrować numer seryjny zasilacza zgodnie z wytycznymi podanymi w karcie gwarancyjnej, zajmie Ci to 3 minuty.
4- Jak dobrać samochodową ładowarkę do laptopa?
Przy dobieraniu zasilacza samochodowego obowiązują wszystkie zasady, o których pisaliśmy wyżej przy wyborze tradycyjnej ładowarki. W tym przypadku trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na parametry gniazda samochodowego.
Gniazda niemalże wszystkich samochodów osobowych i dostawczych mają 12 V. Ciężarówki miewają 24 V.
Wszystkie nasze zasilacze samochodowe mają zakres 10-15 V i dlatego można je używać w gniazdach 12 V.
Jedynym wyjątkiem są zasilacze samochodowe z wtykiem USB-C, które mogą być podłączone do gniazdka zarówno 12 V, jak i 24 V.
I to by było na tyle w kwestii wyboru zasilacza do laptopa czy tabletu. Mamy nadzieję, że nasze skondensowane kompendium wiedzy pomoże Ci szybko i efektywnie dobrać sprzęt na miarę Twoich indywidualnych potrzeb.