Kłopoty z bateriami, czyli jak nawet drobne rzeczy mają wpływ na to, czy akumulator działa

2018-01-03
Kłopoty z bateriami, czyli jak nawet drobne rzeczy mają wpływ na to, czy akumulator działa

Czy wiesz, że źle dobrana bateria zamienna może nie zostać wykryta przez Twój system? Jak uchronić się przed takimi sytuacjami? Jak dobrać odpowiedni tańszy zamiennik, który nie tylko nas nie zrujnuje, ale też będzie działał?

Raymond, pewien bloger z Malezji boleśnie przekonał się kiedyś na własnej skórze, jak łatwo paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Gdy padła bateria w jego trzyletnim Acerze, po tym, jak zaktualizował system z Visty do Windows 7, postanowił zaoszczędzić czas i pieniądze i kupił online tańszy zamiennik. Niestety, okazał się kiepskiej jakości podróbą – po zamontowaniu baterii system zgłosił, że nie wykrył żadnej. Był pewny, że kupił właściwy odpowiednik i tak było. Niestety, mimo wymiany na kolejny model, system nadal nie wykrywał baterii, a dostawca tłumaczył się, że to z powodu najnowszej wersji BIOS-u. Raymond przywrócił starszą wersję i nic. Znów dostał nową baterię. I znów nie zadziałała.

„Poddałem się – pisze Raymond – i zamówiłem w Acerze oryginalną baterię. Gdy ją odebrałem, byłem w totalnym szoku, że oryginalna bateria producenta także nie ładuje. Nie ma w tym żadnej logiki! Jak to możliwe, że stara, oryginalna bateria, nadal ładuje, ale słabo, a cztery nowe, w tym kolejna oryginalna od producenta – nie!” Zabrał laptopa oraz starą i nową baterię Acera do serwisu i okazało się, że nowa była niekompatybilna ze sprzętem i że ważniejszy przy doborze zastępczego urządzenia jest nie numer modelu, ale naklejka z kodem kreskowym i przypadkowymi literami i cyframi.

pixel